Návody-vychytávky

Rady pro blogaře jak být co nejlepší!

27. února 2012 v 12:00 | Blaira-GGF
Kdo je na facebooku a má přidanné mé stránky tak jistě ví, že je tam i zřízená blogová poradna a já, po dobu co se snažím ostatním pomáhat, se také pokouším i načíst spoustu ostatních rad, kdybych to měla shrnout do pár bodů, tak by to vypadalo přesně tak jak to můžete vidět níže. Myslím, že spousta mých affifales tato kritéria splňují, ovšem nově začínající blogy určitě něco takového uvítají. Vždyť i já když jsem před osmi lety s blogem začínala bych něco takového uvítala a nemusela bych na to všechno přijít pouze já sama. A popravdě?! jsem na sebe pyšná. To co tu vidíte za blog vychází jen ze mě, to co jsem se za dobu mého působení na blogu.cz naučila! (samozřejmě musím přiznat, že jsem si tu a tam zažádala o radu ;)
  1. Osobitost - autorských blogů je, co si budeme namlouvat, takže je velmi těžké se prosadit a to se týká i fanmade blogů. Takže důležité je vložit i do fan blogů něco ze sebe, ne jen vkládat photoshooty a novinky ze světa. Snažte se mít charakter a všem to ukázat. není na škodu být trochu víc drzý. Například já, když máte blog o Gossip girl je dobré paparazzi forky těch hvězd uvést např: Leighton Meester! Spatřena 19.9.! a zakončit to Pozor L, někdy se nevyplácí být všude první
  2. Pěkné prostředí - co si budeme namlouvat, chaoticky roztříděné články, dlouhé nabíhání designu, nebo nedejbože šablona z blogu.cz to dnes už nejede, proto je dobré se na grafiku aspoň trochu zaměřit, jelikož ne každý má štěstí si design objednat, já sama doporučuji tyto návody - http://collors.blog.cz/0908/navody
  3. Hodně příspěvků s duchem - příspěvky, to je potřeba, nelze mít fungující blog kam přidáte jeden článek za měsíc, to se o vás nikdo nedozví. Je dobré přispívat u autorských blogů hodně fotografií, čtenáři mají rádi fotky ze soukromí, ale hlavně ať to není až MOC soukromé. U každého článku u fanmade blogů se hodí poznámka redakce (pozn.red.)
  4. Jedno téma - do toho se odvíjí i samotná osobitost, nemůžete mít dvě nebo tři osobnosti. Když někdo (jako např. já) má blog o dvouch tématech (TVD+GG) stejně musí vystupovat charakterně pořád stejně takže nemůže být jeden článek ve stylu GG a druhý - městem NY se blíží hrozba: Joseph Morgan spatřen atd. to nejde. To už raději si vyberte pro vás jednoduší osobnost
  5. Dlouhodobost - nevyplácí se každý měsíc měnit názor na to koho máte rádi a pořád přestupovat na nový a nový blog, to už raději vylepšujte svůj stávající

Má vaše grafická múza dovolenou?

16. března 2011 v 19:44 | Lianna
Určitě to jako grafici znáte. Máte "nějaký hezký" obrázek ze sítě i volno na práci ... a otevřený grafický program s čistě bílou plochou jako prádlo vyprané v Lanze. Aby bílá bílou byla ale jaksi neplatí pro plátno, kde se má začít rýsovat nové designové veledílko. Co s tím?

Jak na signaturu

11. listopadu 2010 v 14:32 | Lianna
Signatura je, podle jedné definice na webu, kus grafiky dobrý akorát tak do koše. Technicky se jedná o obrázkový podpis a tomuto účelu je uzpůsobená na blog.cz nejrozšířenější forma - úzký obdélník o rozměrech 400x120pixelů.

Nejběžnější chyby při tvorbě designu

27. října 2010 v 14:52 | Lianna
Na střední jsem brala i základy grafiky. Nepatřila jsem mezi nejlepší, ale jak se tak dívám kolem, dost se divím, kolik z vás dělá zbytečné základní chyby. Přitom to není vůbec nic složitého.

Jak dopomoct vašemu grafickému stylu, aby zářil?

12. října 2010 v 17:57 | Lianna
Grafiků je jako sněhu v závěji a blogerů, co grafický blog zruší po pár měsících s tím, že jim tam nikdo nechodí ještě víc. Můžete se podívat na stav komentářů na LayoutGraphic. Všechno je relativní, i když se z těch komentů zdá Nic moc, počítadlo po příhlášení na blog.cz mi hlásí pravidelně číslo mezi 60 - 80ti návštěvami. Každý grafik potřebuje cítit posun, i ve své práci. Jak dopomoct svému stylu, aby zářil?

Grafický team: návod k použití

25. srpna 2010 v 15:21 | Lianna
Větší počet grafiků na jeden blog je hodně oblíbený způsob propagace a nabízení svojí tvorby. S tím se veze pár záležitostí, které stojí za to probrat. Mimo nepsaných pravidel, ke kterým sklouzne každý takový blog je pár věcí volitelných, které stojí za to probrat.

Jak si navrhnout design

3. srpna 2010 v 13:16 | Lianna
Je jen málo blogů, co se spokojí s přednastavenými šablonami blogu. Buď si design vytvoří sami, nebo si vyberou z široké škály těch volných. Blogerů poskytujících tuto službu je dost a dost.
Věnujme se teď všem, co se snaží převlékat si kabát blogu sami - ať už grafikům na zakázku, nebo "obyč" blogerům, co si designy mění a navrhují sami. Co je u navrhování důležité?

Kde stahovat brushe

19. dubna 2010 v 17:26 | Lianna
Rozhodla jsem se dát dohromady co nejvíc stránek s možností stahování brushů. Jak jsem uspěla?

Kam na kvalitní fonty

4. dubna 2010 v 16:56 | Lianna
Je to součást výbavy každého grafika. Jen jediný problém nám tady kazí radost: internet plný výhradně anglických fontů.

Veliká část grafiků to dělá tak, že češtinu ze svých děl vytláčí a nahrazuje ji angličtinou. Proč? Nabídnu vám několik adres, kde si můžete zcela legálně stáhnout fonty s českou diakritikou.

1. www.ceskefonty.cz
Oficiální prezentace, kde najdete všechny zajímavé a kvalitní fonty, co jsou jejich autory nabízeny zdarma. Databáze je rozsáhlá, jediným mínusem je snad ne moc časté přibývání nových kousků, ale co bychom chtěli? :-)

Poměrně šikovná databáze. Hodně fontů totožných, ale to už není výtka pro webmastery.

Tato stránka je šíleně podobná té předchozí - i obsahem. Jestli ji dělá stejný autor jsem nezjišťovala, nicméně ji sem uvádím.

Na můj vkus složitá a zmatkovitá struktura, smiřte se s tím, že vám procházení této stránky zabere víc času. Databázi fontů to ale na kráse neubírá.

Dafont je hezká věc, ale já se odmítám nechat omezovat nefunkčností naší diaktritiky:-). Teď se už nemusíte nechat omezovat ani vy.

Jak na design, část 2: Obrázek do záhlaví

30. března 2010 v 14:34 | Lianna
První díl nám dal jasnou mez - negrafické uživatele odmítající omezení na šablony blogu. Umíme si vygenerovat barevné schéma pro blog.

Barvičky máme, ale co s obrázkem? Budu vás muset naučit, jak si jej oříznete přesně na ten rozměr, který právě potřebujete.
 
 

Reklama