Místo PhotoFilteru Gimp

Místo Photofilteru Gimp: Jak zarovnat doprostřed plátna

8. února 2011 v 15:50 | Lianna
Až se stydím, ale prostě jsem si nevěděla rady. Člověk chce dělat i designy se stránkou uprostřed, a když si udělá plátno s rozměry 1600 x 1200 pixelů, aby se okraj zobrazoval co možná největšímu počtu čtenářů, tak nějak zbývá otázka, jak to udělat, abyste měli stránku přesně uprostřed. Musím se přiznat, že jsem s tím válčila vlastně až doteď.

Hodně rychle jsem ale přišla na to, jak to zaonačit. Ještě jednou se hodně stydím, ale ta ikonka je mezi ostatními na Panelu nástrojů a jedná se jen o jeden klik.


Plný náhled

Místo PhotoFilteru Gimp: Líbí se vám popisek v .psd? Tak si jej otevřete

26. října 2010 v 17:16 | Lianna
Není to návod jako takový. Je to spíš jen postřeh pro vás. Gimp je ve své podstatě úplně to samé co Photoshop. Co se týká funkcí, ale také co se týká souborů.
Všude po síti jsou k dispozici .psd soubory, ať už designy, které si můžete nařezat po svém, popiskys do menu nebo oddělovače do článků. V Gimpu můžete soubory .psd jak otvírat, tak do nich i ukládat.

Plný náhled

Popisek jsem si půjčila od Gormal, jak je vidět podle vrstev nebo nahoře v názvu otevřeného souboru, Gimp jede i na látku PSD. Stejně tak do toho formátu můžete ukládat. Že budete Gimp ještě neznamená Odříznutí od grafického světa, právě naopak.

Místo PhotoFilteru Gimp: Jak vyřezat z obrázku konkrétní věc

14. října 2010 v 16:25 | Lianna
Rozhodla jsem se, že přidám i tento návod, i když vás houfně odkazuji na návody po síti. Známe to všichni. Narazíme na nějakou postavu - třeba, je daleko větší než jsme našli my a tím pádem i výsledné dílo bude vypadat líp. Jenže to dělal nějaký ne zrovna zkušený grafik a výsledek? Okraje ostrým lasem, co je pak odmazáváno velkou gumou, takže se to nedá použít. Jak to odřezat? A jak obecně vyřezávat postavy z pozadí?

Pro ukázku jsem použila tapetu Lucie Wolfové z iveta.denicek.eu. V žádném případě nechci, aby celý článek vyzněl tak, že autorku pomlouvám a snižuji její grafiku. Lucie Wolfová jen ve své práci použila prvek, který se mi líbil do návodu. Originální tapeta ani výsledné PNG nebyly uloženy.

Místo PhotoFilteru Gimp: Problémy s vkládáním textu

1. září 2010 v 19:04 | Lianna
Jen znova připomenu: pokud chcete s Gimpem začít, najeďte si do rubriky a vytáhněte si nějaké návody ohledně ovládání a co kde je. Máme? Supr:-).

Gimp normálně zalamuje automaticky podle toho, jak moc velké máte nastavené textové pole. Mně se už několikrát ale stalo, že ať jsem psala jak jsem psala, řádky se mi kladly na sebe. Naštěstí mám ale také recept, co s tím.

Červeně označená prostřední ikona značí rozestup řádků. "Normálně" tam je 0. Pokud se vám řádky kladou na sebe, jednoduše to číslo 0 zvětšete na nějaké větší.


Plný náhled

Znáte zákony schválnosti? Chystala jsem návod, ale Gimp najednou zlobit přestal a zalamuje tak jak má i bez zvětšování odřádkování. Ale tak to už většinou bývá:-).

Začali jste díky tomuto speciálu s Gimpem? Na vážno? Napište mi svoje dojmy, já budu za tuto zpětnou vazbu jedině ráda. Děkuju.

Místo PhotoFilteru Gimp: Jak na nebe

13. srpna 2010 v 16:30 | An(N)dy
Ehm, no tak snad nevadí, že přidávám zrova tohle :D

Takže patlala, matlala jsem se s tím kolem 5. hodin, buďte na Andynu hodní, nebo vám vzteky ukousne hlavy... Ještě udělám nápis.....Ty mě naštěstí bavěj :D (trval mi cca 20 minut;))
PS: ten návod nešel skoro nikam nahrát, je to velký jak kráva :DD Má to skoro 8000 pixelů na vejšku :D
Mě včera vyšlo tohle. Dneska už se mi to tolik nepovedlo =) =D

By An(N)dy

Místo PhotoFilteru Gimp: Porce návodů pro začátek

22. července 2010 v 17:17 | Lianna
Už od začátku uvádím jako klíč k Gimpu jedinou adresu s návody, jak Gimp zkrotit. Pokud jste se tedy rozhodli přejít z Photofilteru na něco "lepšího" a nechce se vám jako všichni ostatní krást Adobe Photoshop (crackování, posílání aktivačních klíčů a kopírování od kámošů krádež je), níže nabízím odkazy na další návody. Víc hlav víc ví a třebas vám pomůže některý z jiných autorů.

1.http://www.baby-cafe.cz
Neděste se názvu, za odkazem je pořádná porce hodně dobrých návodů.

2. http://www.mmmatus.estranky.cz
Další nadšenec do Gimpu. Jak udělat konkrétní úkoly, stejně jako u Baby Café. Jen samozřejmě co autor, to jiné priority a jiné věci.

3. http://gimp.4fan.cz/
Gimp komunita, šikovné návody.

4. http://docs.gimp.org
Další Gimp komunita. Tentokrát velký Návod k použití Online. Doporučuju. Všechno pěkně do podrobna.

Místo PhotoFilteru Gimp: Jak na design v Gimpu

20. července 2010 v 20:54 | Lianna
Konečně jsem si udělala čas, abych mohla ponahrávat obrázky a věnovat se psaní tutoriálu. Jen podotýkám, návod je pro ty z vás, co již zvládají základy Gimpu. Vy ostatní můžete souběžně studovat nawww.linuxsoft.cz/gimp.

Místo PhotoFilteru Gimp: jak na prolínání záhlaví do stránky

30. června 2010 v 17:01 | Lianna
Dělala jsem screeny pro návod Jak na design, ale ani to mě nepřesvědčilo, abych udělala všechno napoprvé. Vzhled kabátu jsem v průběhu práce měnila a zůstala mi z toho hromada nafocených screenů. Rozhodla jsem se je tedy využít jako samostatný návod.

Místo PhotoFilteru Gimp: Inner glow/Outer glow - Vnější/vnitřní záře z Photoshopu

6. června 2010 v 16:05 | Lianna
Tento návod jsem v původní podobě měla malinko jinak, rozhodla jsem se ale znova jej přepracovat. Je o tom, jak se dá v Gimpu udělat to, co se v Photoshopu ukrývá pod názvem Vnější a vnitřní záře.

Gimp // Jak na blend

6. května 2010 v 17:20 | Lianna
Pokračujeme ve výuce. Určitě bych vám měla ukázat, jak si poradit s tvorbou blendů. Ten návod možná vypadá hrozivě, ale pamatujte na to, že i v Photoshopu byste se museli naučit dílčí kroky - jak vložit obrázek, jak udělat to a to - jen je tady rozdíl v tom, že návodů na Photoshop je plný internet.

1. Otevřeme si nový obrázek. Rozměry navolíme podle sebe. Jako výplň zvolíme barvu, můžeme přes ni dát ještě přechod.

 
 

Reklama